Son Haberler
Anasayfa / Galeri / Kürt festivali ilgiyle sürüyor

Kürt festivali ilgiyle sürüyor

Kürt festivali ilgiyle sürüyor

İSTANBUL (DİHA) – MKM’nin İstanbul’da bu yıl 2’ncisini düzenlediği Kürt Kültür ve Sanat Festivali, film, konser, dans, şiir dinletisi ve govend ile devam etti. 

İstanbul’da Mezopotamya Kültür ve Sanat Merkezi’nin (MKM) bu yıl 2’ncisini düzenlediği Kürt Kültür ve Sanat Günleri Festivali 5’inci gününde çeşitli etkinliklerle devam etti. Gün içerisinde Arzella Küştür Merkezi’nde yönetmenliğini Dersim Zerevan’ın yaptığı “Hep kavgaydı yaşamım” belgeseli seyirciyle buluştu. Ardından akşam saatlerinde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde konser, şiir, kısa filim ve govend gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliğe KJA üyesi Sabahat Tuncel ve çok sayıda kişi katıldı. 

Yoğun ilginin olduğu etkinlikte, “Uzak mı” kısa belge film gösterimi ile başladı. Film içinde yer alan dans figürü daha sonra sahnede canlı dans gösterimi yaptı. Kısa belge film gösterimin ardından 11 Mayıs 1992’de yaşamını yitiren sanatçı Hozan Mizgin, anılarak yaşamını yitiren bütün kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu. Sûr’dan gelen “Koma Jinê Sûrê” govend ekibi sahnede yer alarak çeşitli yörelere ait halk oyunlarını oynarken, ardından Şair Jana Seyda’nın okuduğu şiirler dinleyicileri duygulandırdı. Hozan Mizgin’i anlatan kısa sinevizyon gösteriminden sonra da “Newayên Jinan” projesi ile MKM kadın sanatçıları konser verdi. 

(sde/rp)

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*