Son Haberler
Anasayfa / Genel / Kürt Kültür Festivali kapanış konseri yasağa rağmen yapıldı

Kürt Kültür Festivali kapanış konseri yasağa rağmen yapıldı

Kürt Kültür Festivali kapanış konseri yasağa rağmen yapıldı

2016-05-15 


İSTANBUL (DİHA) – 2. İstanbul Kürt Kültür Sanat Festivali’nin bugün yapılması planlanan ve valilik tarafından yasaklanan kapanış konseri dün akşam gerçekleşti. Yüzlerce kişinin katıldığı konserde yasak kararı protesto edildi.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) bu yıl 2’ncisini düzenlediği İstanbul Kürt Kültür Sanat Festivali’nin bugün Bostancı Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan ve İstanbul Valiliği tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanan kapanış konseri dün akşam Şişli Kent Kültür Merkez’inde yapıldı. Tirsa Fuhrer (Führerin korkusu) oyunun ardından Lawje, Xero Abbas, Mem Ararat, Ferhat Mansuri, Meral Tekçi sahne aldı. 

Konserde Cizre halkı şahsında özyönetim direnişleri “Bijî berxwedana Cizîre” sloganıyla selamlanırken, konsere yasak kararı “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla protesto edildi. Konserin yapıldığı salonda özyönetim direnişinin sürdüğü kentlerde halkla dayanışmak amacıyla çanta, anahtarlık vb. malzemelerin satıldığı stantlar açıldı.

Sahneye ilk olarak MKM sanatçılarından Meral Tekçi çıktı. Konserin yasaklanmasına tepki gösteren Tekçi, “Faşizm her yerde faşizmdir. Bugün de bunla karşı karşıyayız” dedikten sonra şarkılarını seslendirdi. Tekçi’nin ardından Iran’lı rap sanatçı Ferhat Mansuri söylediği şarkılarla salonu coşturdu. Sahne alan Lawje grubu da konserin iptal edilmesini kınadı. Ekip sahneye enstrümansız çıkarak şarkılarını seslendirdi.

Ünlü sanatçı Xero Abbas ise “MKM böyle bir festival düzenlediği için mutluyuz. Tamamlayamadık ama her şeye rağmen moralimiz yerinde. Daha çok zamanımız var. Kürt halkı sabırlı bir halktır” dedi ve şarkılarını seslendirdi. Sahne alan Mem Ararat ise Kürt Dil Bayramı’nı kutladı. Ararat, yasak kararına ilişkin de “Yürek ile beyin arasında mesafe olmaz. Onun için her yerde bizler şarkılarımızı söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konserin ardından HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, sanatçılara plaketlerini verdi. Konca, “Kültür bizim geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimizdir. Onun için sahip çıkmak önemlidir”

Konser şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi. 

(sde/çk/sd)

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*