Son Haberler
Anasayfa / Galeri / Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nde Hozan Mizgin anıldı

Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nde Hozan Mizgin anıldı

Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nde Hozan Mizgin anıldı

JINHA 

İSTANBUL- “Özgür sanatla yeni yaşama” şiarıyla gerçekleşen 2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nde, yaşamını yitirişinin 24. yıldönümünde Hozan Mizgin anıldı ve kadınlar için özel program düzenlendi. 

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından düzenlenen ve 7 Mayıs’ta başlayan 2’nci Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nde Hozan Mizgin anması dolayısıyla kadınlara özel bir program düzenledi. Arzela Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anmada Sakine Cansız’ın yaşamını anlatan belgesel film “Sara: Bir kavgaydı yaşamım” gösterildi. Ardından Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliklerde yönetmen Leyla Toprak’ın Kobanê’de çektiği ve kadınların başkaldırışını, savaşın insanlar ve doğa üzerindeki gözlemlerini anlattığı kısa filmi “Dur e – Uzak mı” konuklarla buluştu. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından, Diyarbakır’dan gelen Koma Jine Surê sahneye çıktı.

‘Yaşamın Surlarını örelim’ stantları açıldı

Etkinlikte Kürdistan coğrafyasının ve Kürtlerin yaşadığı acıları anlatan kadın şair Jana Seyda kendi şiirlerini seslendirdi. Son olarak kadın müzisyenlerin dengbejlik geleneğini günümüze taşıdığı bir proje olan “Naweyen Jine – Kadın ezgileri” sahne aldı. 

KJA üyesi Sabahat Tuncel’in de katıldığı etkinlikte, KJA’nın “Cizre’den Nusaybin’e yaşamın Sur’larını birlikte örelim” dövizleri yer alırken, İstanbul jineoloji atölyesinin festival boyunca devam eden “Cizre’den Nusaybin’e yaşamın Sur’larını örmek için bir dergi al” şiarıyla açtığı stant da yer aldı. 

‘Mizgin 24 yıl önce müjdelemişti’

Gecenin sunuculuğunu yapan Rugeş Kırıcı, bu gecenin kendileri için çok özel olduğunu vurgulayarak, “Bugün Mizgin’in şahadete ulaştığı gündür. Yeni yaşamı bize Mizgin 24 yıl önce müjdelemişti. Müjdesi bugün Kobanê’de, Sur’da, Cizre’de, Hakkâri’de ve Silopi’de yaşam buluyor” dedi. 

“Dur e/ Uzak mi” kısa filminin gösterildiği sırada filmde yer alan kadın karakterin seyircilerin arasında dolaşması ilginç anlar yaşatırken sahnede sergilediği etkileyici dans performansı seyirciler tarafından ilgiyle izlendi. Hozan Mizgin’in hayatının anlatıldığı sinevizyon ile birlikte yaşamını yitiren YJA Star’lı sanatçılar da anıldı. Sinevizyonun sona ermesinin ardından salonda “Şehit namirin” sloganı ve zılgıtlar yükseldi. İlk kez festival kapsamında şarkılarını seslendiren “Newayen Jine” grubu kadın dengbej geleneğini sesiyle geceye taşıdı. Kürt dengbej kadınlarının fotoğraflarının yer aldığı sahnede klamlarını dillendiren “Newayen Jine” dinleyicileri dengbej geleneğinde zaman yolculuğuna çıkarırken salondaki seyirciler ise zaman zaman halay ve zılgıtları ile eşlik etti. 

Her yaştan katılımın olduğu festival, birçok renkli stant ve zengin programı ile dünkü programını tamamladı.

(ce/be/gc)

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*