Son Haberler
Anasayfa / Müzik Projelerimiz

Müzik Projelerimiz

Şahiya Stranan
Şahiya Stranan; MKM’de müzik çalışmalarını yürüten sanatçıların Kürt müziği üzerindeki asimilasyon politikasıyla mücadele etmek için oluşturduğu bir proje çalışmasıdır. Orijinali Kürtçe olduğu halde dejenere edilerek Türkçeleştirilen geleneksel Kürt halk şarkılarının yeniden düzenlenip, Kürt kültürüne kazandırılarak, hakkının teslim edilmesi için ortaya çıkmış bir proje çalışması olan Şahiya Stranan,  bugüne kadar aynı adla 3 albüm çıkartmıştır. Grup MKM’nin en önemli projelerinden biri olarak çalışmalarına devam ediyor.
Şahiya Stranan performans izle

Dîwan-a Dûbeytî

2010 yılında Mezopotamya kültür merkezi sanatçıları Kürtlerin en eski şairlerinden olan Baba Tahirê Hemedanî (Uryan)’nin rubailerini işleyerek on üç esere dönüştürdüler. Kürt müziğinin Kürt edebiyatından beslenerek yeni ve yenilikçi bir gelişimin olması gerektiğini düşünerek müzik ve edebiyatın buluşmasını sağladılar. 2010’dan bugüne Diyarbakır, Nusaybin, Kızıltepe, Cizre ve İstanbul da konserler verdiler. Proje albüm hazırlığı aşamasında.

Diwan-a Dubeytî Performans izle

Koma Asmin

Koma Asmin Kürtçe müzik yapan ilk kadın gruplarından biri olma özelliğini taşıyor. MKM’de müzik çalışması yürüten bütün kadın müzisyen, vokal ve solistlerin içinde yer aldığı bir çalışma olan Koma Asmin, MKM’nin müzik anlamında en güçlü kadın projelerinden biridir

Koma Asmin Performans izle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*